KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 01-03-2022 13:14   Güncelleme : 01-03-2022 13:14

ARDA BOYLARI’NIN ACIKLI HİKAYESİ SAMDOB SAHNESİ’NDE.

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin sevilen eseri “Arda Boyları” Yoğun istek üzerine 2022 yılında da seyircisiyle buluştu.

ARDA BOYLARI’NIN ACIKLI HİKAYESİ SAMDOB SAHNESİ’NDE.

Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının sahnelediği yöresel bir ziyafet olan “Arda Boyları” adlı bale eseri 26 ve 28 Şubat 2022 akşamları saat 20.00’de Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelendi. Sahneye koyulduğu günden beri kapalı gişe oynanan eser 2022 yılında da seyircisiyle buluştu.
Trakya yöresine ait çok sevilen türkülerden biri olan Arda Boyları’nın hikâyesinin ve müziğinin modern dansla harmanlandığı eser, birbirlerine âşık olan iki genç; Halime ve Recep’in hikâyesini anlatıyor.
Koreografi ve rejisi Özgür Adam İnanç’a ait olan Arda Boyları’nın müzikleri İsmail Sezen ve Arda Erdem’e ait. 
Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar, Çalın Davulları, Dere Geliyor Dere gibi çok sevilen türküler ve halk oyunu motifleri yer almakta. 
Çok sesli müzik ile halk müziğinin sentezlendiği “Arda Boyları” bale eserinin yaratıcı kadrosu şu şekildedir; libretto Ayşegül Çelik, dekor tasarımı Hakkı Kandır, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan Tuluk gerçekleştirmiştir. Eserin ışık tasarımı O. Murat Yılmaz’a aittir.
26 ve 28 Şubat 2022 akşamları saat 20.00’de Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelenen “Arda Boyları” adlı bale eseri önceki temsillerinde olduğu gibi 2022 yılında da seyirciden büyük ilgi gördü ve tam not aldı. 2 temsil olarak sahnelenen eserde salonu dolduran seyirciler eser sonunda sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı.

 

Samsun Net Haber EditörSamsun Net Haber Editör

Samsun Net Haber Editör