GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2022 19:36

Hububat ve Yem Değirmenciliği Sektörü İstanbul’da Buluştu

Dünya’da yaklaşık 5 milyar dolar hacme ulaşan un, yem, tahıl ve bakliyat işleme teknolojileri sektörü, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen İDMA AND VICTAM EMEA’de bir araya geldi.

Hububat ve Yem Değirmenciliği Sektörü İstanbul’da Buluştu

İDMA AND VICTAM EMEA, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin katılımıyla 9. kez gerçekleştirilen İDMA AND VICTAM EMEA; “Hububat ve yem değirmenciliği sektörünün uluslararası fuarı” mottosuyla sektörün dünyadaki en önemli temsilcilerini bir araya getirdi. Türkiye, Almanya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İtalya başta olmak üzere çeşitli ülkelerden yaklaşık 500 markaya ev sahipliği yapan İDMA AND VICTAM EMEA, İstanbul’da yaşanan olumsuz hava şartlarına rağmen yaklaşık 2000’i yabancı olmak üzere 5000’den fazla ziyaretçiyi ağırlayarak fuar süresi boyunca 150 milyon dolarlık yeni iş birliklerinin kurulmasını sağladı.
Pandemi ve küresel gıda kriziyle dünya genelinde ülkelerin uyguladığı korumacı politikalar gıda güvenliğinin ve erişilebilirliğinin önemini her geçen gün artırıyor. Bu bağlamda tüm dünyada tarımsal ürünlere olan talep hızlı artış gösteriyor. Uluslararası Yem Endüstrisi Federasyonu'na (IFIF) göre yıllık küresel ticaret hacmi 500 milyar dolara ulaşan karma yem endüstrisini ve 165 milyar dolara ulaşan tahıl sektörünü doğrudan ilgilendiren un, yem ve tahıl işleme makineleri sektörü, 5 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşırken 2025 yılında bu rakamın 6 milyar doları geçmesi bekleniyor. Önümüzdeki dönemde özellikle nüfus artış hızının yüksek olduğu bölgelerde yem, tahıl, bakliyat, un ve unlu mamullere olan talebin artması beklenmekte. Bu noktada en önemli bölgeler; Güneydoğu Asya ile birlikte Sahra Altı Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika. Türkiye'nin tahıl işleme teknolojileri endüstrisinin ana merkezlerinden biri olması ve tarımsal ürünlere olan talebin artması beklenen Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yakın olması, Türkiye’nin küresel pazarda en önemli aktörler arasındaki yerini pekiştiriyor.

Samsun Net Haber EditörSamsun Net Haber Editör

Samsun Net Haber Editör