KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-04-2022 15:30

Saraydan Kız Kaçırma Opera ne zaman nerede? Samsun Etkinlik

Türk-Osmanlı kültürünün etkisiyle oluşan ve 16. yüzyıldan itibaren Avrupa’yı etkisi altına alan “Turquerie” akımının en güzel müzikal örneklerden biri olan “Saraydan Kız Kaçırma” operası 11 ve 18 Nisan 2022 akşamları Samsun seyircisiyle buluşacak.

Saraydan Kız Kaçırma Opera ne zaman nerede? Samsun Etkinlik

Ünlü besteci W.A.Mozart’a ait  “Saraydan Kız Kaçırma” operası Belmonte adlı bir İspanyol soylusunun uşağı Pedrillo ile beraber Selim Paşa’nın Akdeniz kıyılarındaki yazlık köşkünde tutsak olarak bulunan sevgilisi Konstanze'yi ve onun hizmetçisi Blonde'yi Paşa'nın harem bekçisi Osmin'in elinden kurtarmaya çalışmasını anlatır.
Orkestra şefliğini Benoit Fromanger’in üstlendiği “Saraydan Kız Kaçırma” operasının sahne kurgusu Tuncay Kurtoğlu ve Cenk Bıyık imzası taşıyor. 

Saraydan Kız Kaçırma konusu! 
Belmonte rolünde Ufuk Toker, Konstanze rolünde Zerrin Capelli, Osmin rolünde Tuncay Kurtoğlu, Blonde rolünde Sezgi Elhüseyni, Pedrillo rolünde Serkan Bodur, Selim Paşa rolünde Cenk Bıyık’ın yer aldığı “Saraydan Kız Kaçırma” operası iki perde olarak sahnelenecek. 
Koro şefliğini Raushan Baigulakova’nın üstlendiği eserin sahne ışığı O. Murat Yılmaz tarafından yapıldı. Samsun Devlet Opera ve Balesi orkestrası ve korosunun yer aldığı eserin başkemancısı Didem Tepe. 
11 ve 18 Nisan 2022 akşamları saat 20.00’de sahnelenmesi planlanan “Saraydan Kız Kaçırma” operasının biletleri Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.

Samsun Net Haber EditörSamsun Net Haber Editör

Samsun Net Haber Editör