KÜLTÜR - SANAT

Aniden filmi konusu! Melisa Önel kimdir?

Melisa Önel’in 35’inci Uluslararası Tokyo Film Festivali’nde “Asian Future” bölümünde yarışacak filmi Aniden’in afişi ve fragmanı sinemaseverlerle buluştu.

Aniden filmi konusu! Melisa Önel kimdir?

Vigo Film ve Aniden Film’in yapımını üstlendiği, senaryosunu Feride Çiçekoğlu ve Melisa Önel’in kaleme aldığı, yönetmenliğini Melisa Önel’in üstlendiği “Aniden’in” fragmanı ve afişi sinemaseverlerle buluştu. 
Film, koku alma duyusunu kaybeden Reyhan’ın hayatla yeni bağlar kurmak için çıktığı yolculuğu beyaz perdeye taşıyor. Filmin fragmanını Fırat Terzioğlu kurgularken, posterini ise Daire Creative tasarladı. Melisa Önel’in ikinci uzun metrajlı filmi olan “Aniden”, 26 Ekim 2022’de Tokyo Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirecek.
Başrollerinde Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu’nun  yer aldığı kadroda Dilan Çiçek Deniz konuk oyuncu olarak yer alıyor.  Aysel Yıldırım, Mehmet Bilge Aslan, Esra Kızıldoğan’ın rol aldığı filmde dizilerden tanınan çocuk oyuncu Su Çeper de bulunuyor. 
“Aniden,” T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği almış bir Türkiye - Almanya- Sırbistan ortak yapımıdır. 
Melisa Önel Hakkında:
İzmir doğumlu Melisa Önel, ABD’deki Tufts Üniversitesi’ndeki lisans eğitimi sonrasında Film Çalışmaları yüksek lisansı ile eğitimine devam etti. 
Fotoğraf sanatında kullandığı fotogratografik görsel anlatımını sinema alanına taşıyan Melisa Önel’in 2007 yılında çektiği ilk kısa filmi Omega Tilki, Hisar Kısa Film (2007) seçkisinde yer verilen 10 kısa filmden birisi oldu. Ardından ilk Belgesel filmini 2009 yılında çekti. Feminist aktivist Esmeray'ın hayatını konu alan Ben ve Nuri Bala (Me and Nuri Bala) ile 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden Altın Portakal ödülü aldı.  Melisa Önel'in ilk uzun metraj filmi olan Kumun Tadı (Seaburners) 2014 yılında Berlin Film Festivali'ndeki dünya galasından sonra Türkiye galasını 33. İstanbul Film Festivali'nde Ulusal Yarışma bölümünde yaptı. Omnibus bir film olan Kıyıdakiler (2016) yapımında kısa filmi ile yer aldı. 
Kısa Sinopsis
Reyhan uzun yıllar Hamburg’da yaşadıktan sonra kocasıyla kısa bir süre için İstanbul'a dönmüştür. Hamburg’a geri dönüşlerinin arifesinde Reyhan koku alamadığını fark eder, doktor tetkikleri ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini işaret ettiğinde ise Reyhan bunu kabullenmek yerine şehirdeki geçmişinin peşine düşer.
Aniden Film Künye
YÖNETMEN             Melisa Önel
SENARYO                 Feride Çiçekoğlu, Melisa Önel
OYUNCULAR            Defne Kayalar
                Öner Erkan
                Şerif Erol
                Ayşenil Şamlıoğlu
                Dilan Çiçek Deniz
                Aysel Yıldırım
                Esra Kızıldoğan
                Mehmet Bilge Arslan
YAPIMCILAR            VİGO FİLM & ANİDEN FİLM
ORTAK YAPIMCILAR        ZISCHLERMANN FILM, DIGITALKRAFT 
YÖNETİCİ YAPIMCILAR        Sinan Eczacıbaşı 
                Fırat İşbecer 
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ         Meryem Yavuz
KURGU                 Özcan Vardar
SANAT YÖNETMENİ         Natali Yeres
ÖZGÜN MÜZİK             Branislav Jovancevic
YARDIMCI YÖNETMEN         Cansu Özaltun
SES KAYIT             Nenad Sciban
YARDIMCI YAPIMCI         Thierry Lenouvel,  Ciné-Sud PROMOTION 
YÜRÜTÜCÜ YAPIMCI         Önder Önsal 
CAST DİREKTÖRÜ             Ezgi Baltaş
SES TASARIM SUPERVİZÖRÜ     Nico Berthold
SES TASARIM             Timo Lindemann

 

AdminAdmin