GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2022 17:02

ARDA BOYLARI’NIN HİKAYESİ SAMDOB SAHNESİ’NDE

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin sevilen eseri “Arda Boyları” Yoğun istek üzerine 2022 yılında da seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

ARDA BOYLARI’NIN HİKAYESİ SAMDOB SAHNESİ’NDE

Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının sahnelediği yöresel bir ziyafet olan “Arda Boyları” adlı bale eseri 28 Mart 2022 akşamı Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelendi. Sahneye koyulduğu günden beri kapalı gişe oynanan eser 2022 yılında da seyircisiyle buluşuyor.
Trakya yöresine ait çok sevilen türkülerden biri olan Arda Boyları’nın hikâyesinin ve müziğinin modern dansla harmanlandığı eser, birbirlerine âşık olan iki genç; Halime ve Recep’in hikâyesini anlatıyor.
Koreografi ve rejisi Özgür Adam İnanç’a ait olan Arda Boyları’nın müzikleri İsmail Sezen ve Arda Erdem’e ait. 
Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar, Çalın Davulları, Dere Geliyor Dere gibi çok sevilen türküler ve halk oyunu motifleri yer almakta. 
Çok sesli müzik ile halk müziğinin sentezlendiği “Arda Boyları” bale eserinin yaratıcı kadrosu şu şekildedir; libretto Ayşegül Çelik, dekor tasarımı Hakkı Kandır, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan Tuluk gerçekleştirmiştir. Eserin ışık tasarımı O. Murat Yılmaz’a aittir.
28 Mart 2022 Pazartesi akşamı Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelenen “Arda Boyları” her temsilde olduğu gibi sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılandı ve sanatçılar dakikalarca ayakta alkışlandı.

Samsun Net Haber EditörSamsun Net Haber Editör

Samsun Net Haber Editör