GÜNCEL

Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları Sempozyumu Başladı

Samsun Valiliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Samsun Üniversitesi (SAMÜ), İl Sağlık Müdürlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları Sempozyumu birçok uzman bilim insanın katılımıyla başladı.

Bağımlılıkla Mücadelede Kamu Politikaları Sempozyumu Başladı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma; Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye (SBB) Başkanı Mustafa Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, SAMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Cumhuriyet Savcısı İsmail Oran, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üye. Muhammet Ali Oruç, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, İl Jandarma Komutanı Ömer Ersever, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Ahmet Bahadır, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda akademisyen katıldı.
İki gün sürecek sempozyumun ana teması “Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Bağımlılıkla Mücadele Politikaları” şeklinde belirlendi. Etkinlikte bir halk sağlığı sorunu olan madde bağımlılığı ve davranışsal bağımlılıklar konusunda alanın bilim uzmanları bilgi birikimlerini paylaşacak ve alınması gereken tedbirler politikalar bağlamında kamu kurum temsilcileri ile tartışılacak.
Sempozyumda bağımlılıkla mücadelede kamu politikaları temasına uygun olarak alanda çalışan akademisyen ve profesyonellerin araştırmalarını sunacakları sözlü bildirilerden oluşan oturumların yanı sıra, kamu politikaları alanına yönelik davetli konuşmacıların yer aldığı oturumlar, ulusal ve uluslararası bağımlılıkla mücadele yönetimi modellerinin anlatılacağı paneller ve poster bildiriler de yer alacak. Konuyla ilgili zengin bilimsel programla deneyimler paylaşılarak, politikalar kapsamında alınması gereken tedbirler ve uygulama örneklerinin tartışılması hedefleniyor.
Samsun Valisi Zülkif Dağlı: “Çözüm mekanizmaları oluşturmamız gerekiyor”
Bağımlılıkla ilgili önemli noktanın bir araya gelebilmek olduğunu vurgulayan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Bağımlılık herkesi ilgilendiren bir konu. Burada topyekûn bir mücadele vermemiz gerekiyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi de Resmî Gazetede yayınlanmak suretiyle güzel bir çalışma gerçekleştirdi ve Bağımlılıkla Mücadele Merkezi’ni kurdu. Bu yıl itibari ile Üniversitemizde Bağımlılıkla Mücadele dersi de verilmeye başlandı. Bağımlılığı önlemeye yönelik çalışmaların giderek artması için tüm kamu kurumlarının, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşların, halkımızla beraber el birliğiyle bilimsel yöntemler ışığında, çözüm mekanizmaları oluşturmamız gerekiyor.” diye konuştu.
SBB Başkanı Mustafa Demir: “Bağımlılıkla mücadelenin çok zor olduğuna şahit olduk”
Bağımlılıkla mücadelenin en etkili çözümünün bağımlılığı çok iyi kavrayıp, imkân ve kabiliyetleri bir araya getirmek olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye (SBB) Başkanı Mustafa Demir, “Bağımlılıkla ilgili SBB olarak bir takım çalışmalarımız oldu.

AdminAdmin