GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-10-2020 18:20   Güncelleme : 22-10-2020 18:20

Başkan Deveci kent sakinleriyle birlikte sağlık için 10 bin adım attı

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlık için her gün 10 bin adım’ çağrısına yönelik farkındalık yaratmak için ilçe sakinleri ile birlikte sabah yürüyüşüne çıktı. Erken saatlerde Çobanlı İskelesi’nde Atakumlularla buluşan Başkan Deveci ile sahilde 10 bin adım attı.

Başkan Deveci kent sakinleriyle  birlikte sağlık için 10 bin adım attı

Sosyal medyadan kent sakinlerine, ‘sağlıklı yaşam için her gün 10 bin adım yürüyüşü’ davetinde bulunan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin çağrısı yanıtsız kalmadı. Gün doğumunda Çobanlı İskelesi’nde bir araya gelen Atakumlular, Başkan Deveci ile birlikte Samsun istikametine doğru yürüyüşe geçti. Tempolu adımlarla kısa sürede Atakum Belediyesi Halk İskelesi’ne ulaşan yürüyüş grubu, iskele üzerindeki olta balıkçıları ile sohbet ettikten sonra Çobanlı İskelesi’ne doğru dönüş yoluna geçti. Atakum Belediyesi, güzergah üzerinde kurduğu üç farklı mola istasyonunda katılımcılara su ikram etti, el dezenfektanı kullanmalarını sağladı. Yaklaşık 1,5 saat süren 5 kilometrelik yürüyüşü tamamlayan Atakumlular, 10 bin adım hedefine ulaşmış oldu. Sahil bölgesinde yaklaşık 30 yıldır her gün yürüdüğünü belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bu yürüyüşün amacı farkındalık yaratabilmek, sporun önemini, açık havada yürüyüşün insan sağlığına faydasını anlatabilmekti. Sağlık Bakanlığı’nın çağrısına Atakum’dan destek verebilmek için bugün böyle bir etkinlik düzenledik. Bunu sürdüreceğiz, takip edeceğiz, Atakumluların bisikletle ya da yaya olarak sahilde, doğada vakit geçirmelerini, spor yapmalarını; yaşamlarını sporla bütünleştirmelerini sağlamaya çalışacağız” dedi.


‘ATAKUM, TÜRKİYE’DE BENZERİ OLMAYAN BİR İLÇE’

Atakum Belediyesi’ne ait Halk İskelesi’nde bazı düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Başkan Deveci, “Yalı Kafe’nin kapatılmasıyla iskele ışıksız kalmıştı. Bu sorunu giderdik. Balıkçılık değişik bir kültür. Onların dünyasına girmek lazım. Belediye balıkçılarla ve onların sorunlarıyla yakından ilgileniyor, onları bir sportif aktivitenin parçası olarak görüyoruz. Atakum’un bir başka özelliği var. Kentte 40 bin üniversite öğrencisi var. Bunların 5 bini yabancı uyruklu. Atakum, Türkiye’de benzeri olmayan bir ilçe. Onu öne çıkarıp Türkiye’nin diğer taraflarından fark edilen, bilinen, takip edilen bir ilçe haline dönüştürmek istiyoruz. Sanatın, kültürün, sporun etkin olduğu; sanatla, kültürle, sporlar anılan bir kent olmasını sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


‘KENTİ, GÖNÜLLÜLER İLE BİRLİKTE YÖNETİYORUZ’

Atakum’un sahip olduğu değerlere rağmen fazla yol alamadığını ifade eden Başkan Deveci, “Bunun alt yapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Sporun, sanatın yapılabileceği alanları zor bütçemizle oluşturmaya çalışıyoruz. Tüm kaynaklarımızı buna harcıyoruz. İnsana dokunan, insanın yaşamını kolaylaştıracak, insanları bir arada tutacak, komşuluk hukukunu güçlendirecek, ortak kültürlerini aynı kentte kent kültürü ile bütünleştirecek bir proje uygulamaya çalışıyoruz. Hayatın her alanında var olmaya çalışıyoruz. Bir de belediyenin kendi kadrolarının dışında kentin gönüllülerini kent yönetimine katmaya çalışıyoruz. Kent Konseyi bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıyor. Kent Konseyi’ni çok önemsiyoruz. Kentin tüm unsurlarını Kent Konseyi çatısı altında birleştirdik. Mahallelerde mahalle meclisleri oluşturuyoruz, orada herkesin görüşünü almaya çalışıyoruz. Siyaset yapmıyoruz. ‘Ben bu kentte yaşıyorum, ben de varım’ diyen insanları, ‘benim de sözüm var’ diyen herkesi dinliyoruz, herkesi projemize katmaya çalışıyoruz. ‘Yönetişim’ denilen kavramı Atakum’da uyguluyoruz” diye konuştu.


‘ATAKUM’UN SORUNLARIYLA YATIP KALKIYORUM’

Başarılı bir kent yönetimi için karşılıklı anlayışa ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Başkan Cemil Deveci, “Zor bir süreçten geçiyoruz, hem Türkiye hem dünya olarak. Korona ve ekonomik nedenler bizi zorluyor. Birbirimizi anlamamız gerekiyor. Daha önce de söylüyordum, sürekli söylüyorum. Elim, Atakumluların omzunda ama gücüm sonsuz değil. Her sorunu çözemiyorum. Sorunları biliyorum, o sorunlarla yatıp kalkıyorum, olabildiğince katkı vermeye çalışıyorum. Karşılıklı anlayış gerekiyor. Bu zor günleri, birlikte, dayanışma içerisinde, birbirimizi anlayarak atlatmamız gerekiyor. Herkese kolaylık ve sağlık diliyorum” dedi.