TEKNOLOJİ

Bilgisayar Mühendisleri Odası'ndan Salıpazarı'nda meslek tanıtımı ziyareti

Bilgisayar Mühendisleri Odası Samsun Temsilciliği Salıpazarı Anadolu Lisesi'ne meslek tanıtım ziyareti gerçekleştirdi.

Bilgisayar Mühendisleri Odası'ndan Salıpazarı'nda meslek tanıtımı ziyareti

Bilgisayar Mühendisleri Odası Samsun Temsilciliği, Salıpazarı Anadolu Lisesinin daveti ile öğrencilerle bir araya gelerek Bilgisayar Mühendisliği meslek tanıtımını yaptı. 
BMO Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun Temsilciliği Koordinatörü Akın Ömür, Samsun Temsilciliği Temsilcilik Kurulu Üyeleri Beste Leman Bezci ve Recep Ali Geze’nin konuşmacı olduğu etkinliğe Salıpazarı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Altun, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Öğretmeni Tuğba Arslan ile 12. sınıf ve 11. sınıf sayısal bölüm öğrencileri katıldı.
Bilgisayar Mühendisi Akın Ömür konuşmasında öğrencilere “mühendis, mühendislik ve bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, yapay zeka, yapay zeka ve veri mühendisliği ve adli bilişim mühendisliği nedir?” sorusunun cevaplarını vererek ülkemizde bu branşlarda eğitim veren devlet, vakıf, KKTC ve yurt dışı üniversitelerin hangileri olduğu, bu üniversitelerde hangi bölümlerin öğrenci aldığı, bölümlerin 2022 yılı öğrenci kayıt sayıları ile taban ve tavan puanlarının neler olduğu hakkında bilgi verdi. Akın Ömür konuşmasını sadece bu bölümlerden mezun olan değil tüm mühendislik dallarında meslek odasının ne olduğu ve mezun olunduğunda meslek odasına neden üye olunması gerektiği hakkında bilgiler tamamladı.
Bilgisayar Mühendisi Recep Ali Geze de konuşmasında öğrencilere bilgisayar bilimleri kapsamındaki mühendislik alanlarında mezun olanların kamu ve özel sektörde yaptığı işlerin neler olduğu, istihdam alanlarının nereler olduğu, mesleğin teknik değerlendirmesini yaparak diğer mühendislik branşlarına göre avantajları ve dezavantajlarının neler olduğu, teknolojik gelişmenin bilgisayar bilimleri üzerindeki etkisi ve mesleğin gelecekte nereye gittiği hakkında bilgilendirme yaptı. 
BMO’nun Samsun Temsilciliği kadın mühendislerinden olan Bilgisayar Mühendisi Beste Leman Bezci kadınların bilgisayar bilimleri mesleğindeki yeri ve önemine değinerek özellikle kadınlarımızın bu mesleği neden tercih etmeleri hakkında bilgi vererek konuşmasını tamamladı.
Yaklaşık iki saat süren etkinliğin sonunda konuşmacılar katılım sağlayan öğrencilerin yoğun ilgisi ile sorulan sorulara cevaplar vererek mesleki tecrübelerinin paylaşımlarını yaparak bilgilerini aktardılar. 

AdminAdmin