GÜNCEL

DOSTDER Yeryüzü Konuşmalarında Kırgızistan konuşulacak!

Dost Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin (DOSTDER), Prof. Dr. Mustafa Köylü’yü ağırlıyor. Yeryüzü Konuşmaları'nın 4.'sünde "Sovyetler Birliği Döneminden Günümüze Kırgızistan" konusu ele alınacak.

DOSTDER Yeryüzü Konuşmalarında Kırgızistan konuşulacak!

DOSTDER, “Yeryüzü Konuşmaları” programının dördüncüsünü Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Köylü’nün sunumuyla “Kırgızistan”a ayırıyor.
Dernek merkezinden yapılan açıklamaya göre “Yeryüzü Konuşmaları” programı Prof. Dr. Mustafa Köylü’nün katılımıyla Sovyetler Birliği Döneminden Günümüze Kırgızistan’a mercek tutuyor. Program, 22 Ekim 2022 Cumartesi günü saat 19.00’da Dostder Aliya İzzetbegoviç Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. 
NE OLMUŞTU?
“Yeryüzü Konuşmaları” programının ilki 29 Ekim 2021 tarihinde Samsun Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Gökçen’in sunumuyla “Tunus” üzerine gerçekleştirilmişti. 13 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilen ikinci program Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Refik Korkusuz’un sunumuyla “Filipinler/Banksomoro”yu gündeme alınmıştı. Yeryüzü Konuşmaları’nın üçüncüsü ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cevdet Yılmaz’ın sunumuyla "Filistin”e ayrılmıştı. Tarihi, sosyal ve kültürel bağlarımız ekseninde yapılan bu programlarda gönül coğrafyamızın farklı iklimlerine ışık tutulmuştu.
“Yeryüzü Konuşmaları” programlarıyla gönül coğrafyamızın sınırları aşan engin ikliminin kadim merkezlerine ve bu merkezlerle tarihi, kültürel ve sosyolojik bağlarımızı anlamak, anımsamak ve anlamlandırmak amaçlanmaktadır.
PROF. DR. MUSTAFA KÖYLÜ KİMDİR?
Akademisyen, eğitimci ve yazar. 1962 yılında Amasya’da doğdu. 1980 yılında Amasya İmam Hatip Lisesinden, 1985’te de Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinden mezun oldu. Bir yıl sonra aynı fakültede Din Eğitimi Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1989 yılında “Din Görevlilerinin Mesleki Problemleri” konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı. 1993 yılında doktora eğitimi için Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Dil kursunu Ohio State Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Dayton, OH’da bulunan University of Dayton ile United Theological Seminary’da “Theological Foundations of Peace Education in Islam: Towards An Educational Theory and Practice” adlı teziyle 1997 yılında doktorasını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. 1998’de yardımcı doçent, 2000 yılında doçent oldu. 2002 yılında Felsefe ve Din Bilimleri Bölümünde “Psiko-Sosyal Açıdan Dini İletişim” konulu teziyle ikinci doktorasını tamamladı. Prof. Dr. Mustafa Köylü ayrıca uzun yıllar Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde görev yaptı.
Makaleleri Din Öğretimi Dergisi, OMÜ İlâhiyat Fakültesi Dergisi, Diyanet İlmi Dergi, Din Eğitimi Araştırmaları Dergisi, Değerler Eğitimi Dergisi, Kur’ân Mesajı İlmi Araştırmalar Dergisi gibi dergiler ile yabancı dilde yayın yapan dergilerde yayımlandı. Alanıyla ilgili sempozyumlara katılarak bildiriler sundu.
ESERLERİ
Din Görevlilerinin Mesleki Problemleri (Amasya ve Çorum Alevi-Bektaşi Köyleri Üzerine Bir Araştırma, Yetişkin Din Eğitiminin Teorik Temelleri, Çağdaş Batı ve İslâm Düşüncesinde Dinler Arası Diyalog (2001), Islam and Its Quest for Peace: Jihad (2003), Psiko-Sosyal Açıdan Dini İletişim (2003), Dini Danışmanlık ve Din Hizmetleri, Klasik İslam Eğitimcileri, Karşılaştırmalı Din Eğitimi, Çocukluk Dönemi Din Eğitimi, Dünya Dinlerinde Ahlak, Din Eğitiminde Çağdaş Konular, Teoriden Pratiğe Değerler Eğitimi, Gelişimsel Basamaklara Göre Din Eğitimi, Türkiye’de Din Eğitimi ve Sorunları, Küresel Ahlak Eğitimi.

AdminAdmin