GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 20:23   Güncelleme : 17-05-2021 20:31

Elma ve Armutta Karaleke Hastalığına Dikkat!

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM; Tahmin erken uyarı sisteminden alınan parametreler neticesinde; Bölgemizde iklim ve mevsim koşulları nedeniyle elma ve armut bahçelerinde Karaleke hastalığı riski artmıştır.

Elma ve Armutta Karaleke Hastalığına Dikkat!

İlimizdeki farklı ilçelerde bulunan Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı cihazlarından alınan veriler de hastalık riskinin arttığını söyledi.

      İl Müdürü İbrahim SAĞLAM yaptığı açıklamada, “Yağışlar, yüksek nem ve uygun sıcaklıklar hastalığın gelişimini hızlandıran etmenlerdir. Elma ve Armut Bahçesi olan çiftçilerimizin zaman geçirmeden söz konusu hastalığa karşı, Elma ve Armut  bahçelerini  ilaçlamaları gerekmektedir.” dedi.

         İlaçlama konusunda üreticilere uyarılarda bulunan İl Müdürümüz SAĞLAM, Özellikle aşağıda belirtilen dönemlerde, bahçelerin mutlaka ilaçlı bulundurması gerekmektedir. dedi. Karaleke mücadelesinde;

1.ilaçlama: Çiçek gözleri kabardığında

2.ilaçlama: Pembe çiçek tomurcuğu döneminde  (Çiçekler ayrı ayrı görüldüğünde)

ilaçlama: Çiçek taç yapraklan %70-80 dökülünce,

ve diğer ilaçlamalar: Meteorolojik koşulların (Yağış, uygun sıcaklık ve nem) hastalığın ilerlemesi için uygun olduğu durumlarda, kullanılan ilaçların etki süreleri dikkate alınarak 7-15 gün ara ile uygulanmalıdır.

       İlk ilaçlamanın bakırlı ilaçlarla yapılması, daha sonraki ilaçlamalarda ise her defasında  farklı etkili maddeye sahip ilaçların kullanılması hastalıkla mücadelede başarı oranını artırmaktadır. İlimiz şartlarında bahçedeki hastalık durumuna göre fenolojik durum ve iklim şartları dikkate alındığında ilimiz için   2. (veya 3.) ilaçlama zamanı gelmiştir.

Değerli Üreticilerimiz; erken tahmin ve uyarı sistemi yapacağınız gereksiz ilaçlamalarınızı önlemek,  uygun zamanda, uygun dozda ilaçlama yapmanız için çalışmaktadır.

Entegre mücadele esaslarına uygun olarak yapılan çalışmalar, cebinizi, bahçenizi, çevrenizi ve sağlığınızı korumaya yöneliktir.

Tarım ilaçlarını dikkatli kullanınız. İlaçlamalarınızı  arıların çalışmadığı serin saatlerde yapınız!!!

Reçetesiz ilaç kullanmayınız! Reçete için İl/İlçe Müdürlüklerine başvurunuz.

Kullanmadan önce ambalaj üzerinde yer alan etiket bilgilerini mutlaka okuyunuz.

Tavsiye edilen ürünlerin dışında kesinlikle kullanmayınız.

İnsan sağlığına ve çevreye yönelik riskleri önlemek için kullanma talimatlarına uyunuz.

İLAÇLAMA YAPARKEN LÜTFEN!

Eldiven, gözlük, maske takınız ve tulum giyiniz !!!

 

İlaç ambalajlarını rastgele yerlere atmayalım, çevremizi koruyalım !!

ÜRÜNÜNÜZ BOL, KAZANCINIZ BEREKETLİ OLSUN.