GÜNCEL

Figaro'nun Düğünü 13 Mayıs’ta Sahnede

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Wolfgang Amadeus Mozart'ın ''Figaro'nun Düğünü'' operasını 13 Mayıs 2023 Cumartesi akşamı saat 20.00’de sahneleyecek.

Figaro'nun Düğünü 13 Mayıs’ta Sahnede

Wolfgang Amadeus Mozart ile libretto yazarı Lorenzo Da Ponte işbirliğinin ilk ürünü olarak 1786'da Viyana'da ilk kez sahnelenen ve bugün hâlâ dünya sahnelerinin en beğenilen opera eserlerinden biri olan “Figaro'nun Düğünü”, Yiğit Günsoy’un rejisi ve Kıvanç Tepe’nin orkestra şefliğinde Samsun Devlet Opera ve Balesi koro, orkestra ve bale sanatçıları tarafından sahnelenecek. 
Dekor ve kostüm tasarımı Gülden Sayıl’a, koreografisi Özgün Barılı’ya ait olan “Figaro'nun Düğünü”nün koro şefi Raushan Baigulakova. Işık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz tarafından gerçekleştirilen eserin başkemancısı A. Bengi Yardımlı.
13 Mayıs 2023 Cumartesi akşamı gerçekleşecek temsilde Figaro rolünde Murat Göçken, Kont rolünde Yağmur Oksayoğlu, Kontes rolünde Elif Demir, Susanna rolünde Betül Uzunoğlu, Cherubino rolünde Didem Çelik, Marcellina rolünde Sezen Alanbay, Bartolo rolünde Özgür Aslan, Basilio rolünde Volkan Binerbay, Don Curzio rolünde Halil Kaplan, Antonio rolünde Ali İbrahim Tuluk, Barbarina rolünde ise Gamze Barhan seyirci karşısına çıkacaklar.  
ESERİN KONUSU
“Figaro'nun Düğünü”nde olaylar İspanya'da Almaviva Kontu'nun sarayında ve tek bir günde geçmektedir. Rosina Kont Almaviva ile evlenip Kontes olmuştur ancak kocası, artık uşağı olan eski berberi Figaro'nun sevgilisi Susanna'yı etkilemeye çalışmaktadır. Figaro, Susanna ve Kontes, birlikte bir entrika hazırlayarak Kontu utandırmaya ve karısına ihanet etme isteğini açığa çıkarmaya karar verirler. 
Orijinali 4 perde olan “Figaro'nun Düğünü” 2 perde olarak sahneleniyor. İtalyanca orijinal diliyle seslendirilen eser Türkçe üst yazıyla seyirciyle buluşuyor.  
13 Mayıs 2023 Cumartesi akşamı saat 20.00’de Aydın Gün Salonu’nda gerçekleşecek temsilin biletleri, biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.

AdminAdmin