EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-05-2020 16:55   Güncelleme : 12-05-2020 18:05

Hububat Ekim Alanlarında Sarıpas Hastalığına Dikkat!

Samsun Tarım Orman ve İl Müdürlüğünden Sarıpas Hastalığı (Puccinia striiformis West) hakkında bir bildiri yayınladı.

Hububat Ekim Alanlarında Sarıpas Hastalığına Dikkat!

Bildiride şöyle denildi;
İlimiz hububat üretimi 2020 yılı için 1.296.097 da alanda ve 568.491 ton  olacak biçimde beklenilmektedir. Kışlık hububat ekimimiz de arpa buğday çavdar triticale  ve yulaf  ilk sıralarda yer almaktadır. Kışlık hububat ekiminde iklim şartlarının etkisi ve çeşit hassasiyeti ile birlikte ekim alanlarımızda sarı pas (Puccinia striiformis West) tespit edilmiştir.

Konu ile ilgili olarak Samsun Tarım Orman İl Müdürü Sayın İbrahim SAĞLAM üreticilerimize şunları söylemiştir. “En erken görülen pas türü olan sarı pas buğday tarlalarında ilkbaharda hava sıcaklığının 10 -15°C  olduğu zaman görülüp, yaprakların üst yüzeylerinde makine dikişine benzer şekilde limon veya portakal renginde  püstüller görülmeye başlamaktadır. İlkbaharda bu püstüllerden oluşan milyonlarca yazlık spor rüzgarla çevreye dağılır ve sağlıklı bitkileri de enfekte etmektedir. Oluşumunda sıcaklık ve nem çok önemlidir. Tahılların yaprak, sap ve başaklarında görülebilirse de, esas görüldüğü yer yapraklardır. Püstüllerin dizilişi bir çizgiyi andırdığı için bu pasa çizgi pası da denilmektedir. Üreticilerimiz mücadelesinde; Havalanmayı engellemesi ve nem artışına neden olduğu için sık ekimden kaçınmalı, yabancı ot mücadelesi tekniğine uygun ve zamanında yapmalıdır, dengesiz ve aşırı  gübreleme yapılmamalıdır. Paslara karşı dayanıklı buğday çeşitleri kullanılmalıdır. Çevredeki ara konukçular imha edilmelidir. 


Sarı pas hastalığının erken dönemde alt yapraklardaki belirtileri her yıl görülebilmekte,  iklim koşulları dikkate alınarak (%90 orantılı nem ve 15 -20 C sıcaklık) hastalığın seyri izlenmeli, hastalığın bitkinin üst tarafına doğru ilerlediği durumlarda üst yaprakların özellikle bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmasını engellemek amacıyla yeşil aksam ilaçlanmasına başlanmalıdır. İklim koşulları hastalığın gelişmesine uygun gidiyorsa ve epidemik bir durum olasılığı varsa, kullanılan ilacın etki süresine göre ilaçlama tekrarlanabilir. Hasada bir ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden dolayı ilaçlama yapılmamalıdır. 

Konu ile ilgili olarak üreticilerimizin en yakın il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine giderek sarıpas teşhisi ve mücadelesi ile kullanacakları ilaçlar hakkında bilgi almaları, uygulama sırasında bu ilaçların farklı ilaçlarla karışımı konusunda azami dikkat etmeleri gerektiğini belirtmişlerdir.