GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-05-2022 17:35

Kahve Kantatı ve Evlilik Kantatı ikinci kez sahnelendi

Birbirinden özel eserlerle seyircilerine kapılarını açmaya devam eden SAMDOB, tek perdelik sahne eseri “Kahve Kantatı ve Evlilik Kantatı” eserini 26 Mayıs 2022 akşamı Aydın Gün Salonu’nda sahneledi.

Kahve Kantatı ve Evlilik Kantatı ikinci kez sahnelendi

Dünyaca ünlü Alman besteci J.S. Bach’ın kültür tarihine çok büyük bir eleştiri olarak kabul edilebilecek bu eseri yüzyıllar boyunca süregelen ve değişmeyen kadın erkek ilişkileri üzerine yoğunlaşıyor.
Eserin Rejisörü Cenk Bıyık; kantatların bestelendiği tarihten günümüze aradan geçen üç asır üzerine düşünüldüğünde, kadınların varlıklarının hem toplumsal bir varlık hem de ruhsal bir yapı olarak işgal edilmeye kalkılmasının ve erkeklerin kadınlar üzerinde hak gördüğü bu tahakkümün ancak aklıselim olamayan bir zihnin ürünü olabileceği, dolayısıyla bugün gelinen noktada coğrafi konum gereği psikiyatri kliniği üzerinden ele alınan eserde kadınların kahve içebilme özgürlüklerini bile bir sözleşme ve evlilik üzerinden elde edebildiği zamanları çarpıcı ve metaforik bir yönden ele alıyor. Tahakkümün bir ilişki yapısı olamayacağı ve bu stresli ortamın ancak bir kayıp yaratacağına dikkat çekerek bir kadının eşi üzerinden tanımlanmasının sürekli tekrar eden ve bitmeyen nafile bir çaba olacağını seyirciye anlatmak istediğini belirtiyor.
Klasik müzik denince akla gelen bestecilerden olan J.S. Bach’ın her biri minyatür opera olarak kabul edilebilecek kantatlarından “Kahve Kantatı ve Evlilik Kantatı” adlı kantatların sahnelendiği eserde Lieshen karakterini; Derya Belevi, Anlatıcı görevini; Aras Özorhan, Schlendrien karakterini; Mustafa Orçun Gün canlandırdı. Sanatçılara eser boyunca Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti. 
Bestesi J.S. Bach, librettosu Friedrich Henrici’ye ait olan eserin rejisörlüğü Cenk Bıyık üstlendi. Orkestra Şefi Mürsel Yavuz. Eserin kostüm tasarımı Gülnur Çağlayan Tuluk, dekor tasarımı ise Filiz Dinç imzası taşıyor. Işık tasarımını ise Oğuz Murat Yılmaz yaptı. 
26 Mayıs 2022 Perşembe akşamı sahnelenen “Kahve Kantatı ve Evlilik Kantatı” seyircisinden büyük alkış aldı. 

Samsun Net Haber EditörSamsun Net Haber Editör

Samsun Net Haber Editör