GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-11-2021 13:04   Güncelleme : 13-11-2021 13:04

Kanser Erken Tanı ve Tarama Faaliyetleri Eğitimi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Halk Sağlığı Hemşireliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. İlknur Aydın Avci, Doç. Dr. Birsen Altay, Dr. Öğr. Üyesi Figen Çavuşoğlu, Arş. Gör. Dr. Özge Öz Yıldırım ve Arş. Gör. Mesiya Aydın tarafından Kanser Erken Tanı ve Tarama Faaliyetlerine ilişkin eğitim düzenlendi. Eğitime 104 kişi katılım sağladı.

Kanser Erken Tanı ve Tarama Faaliyetleri Eğitimi

Programın açılışında Prof. Dr. İlknur Aydın Avci, öğrencilerin toplumsal konulara duyarlı olmalarını ve kanser haftasında bu duyarlılığı arttırmak için farkındalık çalışmalarının önemli olduğunu belirtti. 
Eğitim Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Birim sorumlusu Dr. Elif Özkaya tarafından verildi. Dr. Elif Özkaya, eğitimde kanserin tanımı, kanser nasıl önlenebilir, kanser taraması, tarama programında olan kanser türleri, kanser taramalarının yapıldığı birimlerin faaliyetlerine değindi.
Dr. Elif Özkaya, özellikle kanser tarama programında olan serviks kanseri, meme kanseri ve kolorektal kansere vurgu yaptı. Meme kanseri için 20-40 yaş arası kadınların her ay kendi kendine meme muayenesi ve 2 yılda bir klinik meme muayenesi yaptırmaları, 40-69 yaş arası kadınların ise her ay kendi kendine meme muayenesi, yılda bir klinik meme muayenesi, 2 yılda bir mamografi çektirmelerinin önemini anlattı. Serviks kanseri için 30-65 yaş arası kadınların 5 yılda bir smear veya HPV testi, kolorektal kanser için ise 50-70 yaş aralığındaki herkesin 2 yılda bir gaitada gizli kan testi, her 10 yılda bir kolonoskopi yaptırmalarını gerektiğini açıkladı. 
Dr. Özkaya ayrıca kanser taramalarına ilişkin KETEM dışında tüm ilçelerde İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinin de bulunduğunu ve tarama faaliyetleri için bu merkezlere de başvuru yapılabileceğini belirterek sözlerini bitirdi. 
Eğitim programı öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla devam etti. Öğrencilerden HPV aşısının ülkemizde var olup olmadığı ve erkeklere de HPV virüsünün herhangi bir etkisi olup olmadığı ile ilgili gelen soru üzerine Dr. Özkaya, HPV virüsünün iki tipi ve dört tipi üzerinde etkili olan aşıların ülkemizde var olduğunu ancak dokuz tipi üzerinde etkili olan aşının ülkemizde olmadığını ve virüsünün erkeklerde penis kanseri, anal kanser ve oral kanserlere neden olabileceğini ifade etti. 
Programın kapanışında Prof. Dr. İlknur Aydın Avci, Dr. Özkaya’ya teşekkür ederek, kanserin Türk toplumu ve dünya için oldukça önemli bir sağlık sorunu olduğunu, ülkemizde kanserden korunmaya yönelik ücretsiz tarama faaliyetlerinin etkin olarak yürütüldüğünü ve bu alanda eğitim alan tüm sağlık çalışanlarının toplumun kanser taramalarına yönelik farkındalıklarını arttırmaya yönelik sorumluluklarının olduğunu ifade etti.   

 

Samsun Net Haber EditörSamsun Net Haber Editör

Samsun Net Haber Editör