GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-01-2021 10:07   Güncelleme : 06-01-2021 10:10

Mimsan: Santraldeki çalışma 'temiz enerji için'

Çarşamba'daki biyokütle enerji santralinde yapılan çalışmalarda 'çevreye zarar vermeyecek yakıt testi işlemi sürerken' ortaya çıkan su buharıyla ilgili yöre halkına dünya çapında bir firma olan MİMSAN GRUP açıklama yaptı.

Mimsan: Santraldeki çalışma 'temiz enerji için'

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde kurulumu devam eden OKE Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili 'test çalışmalarında bacasından çıkan su buharı' nedeniyle; bazılarının olumsuz yaklaşımlar göstermesi üzerine Dünya çapında biyokütle enerji santrallerinin kazan kurulumunu yapan MİMSAN GRUP, yöre halkına konuyla ilgili bilgilendirdi. MİMSAN, "Temiz enerji için bu testler gerekli. Bacadan çıkan su buharı" dedi.

Açıklamada, Türkiye'nin tüm dünyada temiz bir çevre için 2005 yılında KYOTO PROTOKOLÜ’ ne taraf olduğu hatırlatılarak, MİMSAN GRUP olarak; temiz enerji sistemleri dizayn etmek ve KYOTO PROTOKOLÜ’ nün gereklerini sağlayacak şekilde çalıştıklarını, dünyanın her tarafında temiz enerji için Biyokütle Enerji Santrallerini (BES) kurmaya başladıklarını belirtti. MİMSAN GRUP, açıklamasında "Çevre adına sorumluluk üstlendik. Orman ve tarım atıklarını temiz enerjiye dönüştürmeyi, enerjiye ayrılan bütçenin cari açığa etkisini en aza indirmeyi hedefledik.  Yakma ve Enerji Sistemleri Üreten 36 yıllık bir deneyime sahibiz. 1983 yılında başladığı kazan üretimi ile ısı teknolojisi ve enerji sektöründe örnek proje ve uygulamalarıyla öne çıkan firmamız, teknolojimiz atıktan enerji alanında yerli teknolojinin öncü markasıdır" dedi.

ÇALIŞMA ÖNCESİ ÖN
HAZIRLIK YAPILMALIDIR

Firmalarının geliştirdiği atık bertaraf teknolojileri ile sıfır atık hamlesi hedefiyle, yerli ve milli üretim için canla başla çalıştıklarını ifade eden MİMSAN GRUP, Çarşamba OKE Santralı'nda test uygulamasında ortaya çıkan su buharının yöre halkını tedirgin etmemesi gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti: "Sistemde oluşabilecek sıkıntıları görmek, gerekli çözümleri üretmek ve sistem devreye girdiğinde olumsuz bir durum ile karşılaşmamak adına yapılan deneme çalışmalarında karşımıza çıkan veriler raporlanmıştır. Bu doğal bir ön hazırlıktır. Yapılan işlemin doğaya ve çevreye zararı bulunmayıp, havaya salınan olan temiz su buharıdır. Testler tamamlanıp bu ekipmanlar koordineli çalışarak rejim sağlandığında kesintisiz temiz enerji üretimi gerçekleştirilecektir."
MİMSAN GRUP, Çarşamba'daki biyokütle enerji santralinde yapılan çalışmanın 'temiz enerji testi' olduğunu açıkladı. 

Kaynak: Hedef Halk Gazetesi - N. Alper CABBAR