EĞİTİM
Giriş Tarihi : 15-01-2021 18:27   Güncelleme : 15-01-2021 18:27

OMÜ Yönetimi Mimarlık Fakültesinde İncelemelerde Bulundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesini beraberindeki Rektörlük üst yönetimi ile birlikte ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Fakültede incelemelerde bulunarak Fakültenin gelişimi ve ihtiyaçları hususunda Dekan Prof. Dr. Hakan Sağlam ve ekibiyle görüştü.

OMÜ Yönetimi Mimarlık Fakültesinde İncelemelerde Bulundu

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recep Sancak, Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Fehmi Yazıcı ve Genel Sekreter Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep eşliğinde Mimarlık Fakültesini ziyaret eden Rektör Ünal’ı; Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hakan Sağlam, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Saim Can Beritan, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Bölümü Başkanı Doç. Dr. Tamer Aslan ve Fakülte Sekreteri Ali Zeki Gören karşıladı.
OMÜ Mimarlık Fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin çalışmalarının sergilendiği fuaye alanını ve derslikleri inceleyen Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ve beraberindekiler, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümüne ait atölyeyi de gezerek Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tamer Aslan’dan bölüm ve çalışmaları hakkında bilgi aldı.
“Mimarlık Fakültesi olarak ülkenin geleceğine kalıcı etki yapma şansına sahipsiniz”
Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Sağlam ve Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Saim Can Beritan ile istişarede bulunan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal “Yönetim olarak Fakültelerimizden ve birimlerimizden beklediğimiz çok şey var. Bunlardan biri de kendi iç dinamiklerini harekete geçirmeleri. Öncelikle kendinize, öne çıkacağınız bir alan belirleyebilirsiniz. Mimarlık ve sanat alanında yaptığınız her çalışmanın bir görünürlülüğü var. Ülkenin geleceğine kalıcı etki yapma şansına sahipsiniz. Fakültenizde yetiştireceğiniz bir mimar, bir model ve tarz geliştirerek bir şehre etki edebilecek potansiyele sahip olmalı.” dedi.


“Mimarlıkta yeni bir ufuk açarak yaşama ve çevreye duyarlı bir model oluşturmanızı bekliyoruz”
Osmanlı mimarisi gibi zengin bir mimari geçmişe sahip olduğumuzu hatırlatan Rektör Ünal “Böylesine zengin mimari geçmişe sahip bir millet olarak bizim estetikten ve güvenlikten uzak kötü yapılar yapmamamız lazım. Bu noktada Mimarlık Fakültesine büyük sorumluluk düşüyor. Sizden beklediğimiz, mimarlıkta yeni bir ufuk açarak ileriye dönük yapılanmalarda, yaşama ve çevreye duyarlı bir model oluşturabilmeniz. Bunun için de kenti çok iyi bilen, gelecek perspektifi güçlü, proje üreten ve proje yönetebilen bir nesle ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.
Mimarlık Fakültesinin içinde bulunduğu Güzel Sanatlar Kampüsünün gelişmesinin önemine ve bunun getireceği avantajlara da dikkat çeken Rektör Ünal, Fakültenin eğitimi ve müfredatı hususunda, Üniversite yönetimi ve akademisyenlerin bir araya gelerek bir çalışma yapması gerektiğinin altını çizdi.

Dekan Prof. Dr. Hakan Sağlam’ın Fakültenin mevcut durumu, projeleri ve ihtiyaçları hakkında bilgi verdiği görüşmede, lisans ve özellikle lisansüstü eğitimin niteliğinin arttırılması, Fakültenin belirlenen hedeflere ulaşması için yapılması planlan çalışmalar konuşuldu.
Görüşmede, Güzel Sanatlar Kampüsünün sanatsal yönünü ortaya çıkaracak, doğal yaşam alanlarının eklenmesiyle birlikte halkın yararlanabileceği bir kampüse dönüşmesi için yapılması düşünülen proje hakkında fikir alış verişi yapıldı.
Görüşmenin ardından OMÜ Mimarlık Fakültesi ziyareti sona erdi.