GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2022 18:46

Operada Kadınlar Günü Konseri

Samsun Devlet Opera ve Balesi, 7 Mart 2022 Pazartesi akşamı A. Vivaldi’nin “Dört Mevsim” ve T. Taviş’in “Rona Şarkıları” adlı eserlerinden oluşan konser programıyla Kadınlar Günü’nü kutladı.

Operada Kadınlar Günü Konseri

Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile gerçekleştirilen konserin orkestra şefliğini Tolga Taviş üstlendi. 
Besteci Tolga Taviş’in şair Bertan Rona’nın şiirleri üzerine yazdığı 10 bölümlük bir seriden oluşan “Rona Şarkıları” adlı eser konserin ilk bölümünde seslendirildi.
Bilgelik, yalnızlık, varoluş, doğa, bekleyiş gibi melankolik bir bakış açısıyla anlatılabilecek konularda, kısa ve çarpıcı, doğrudan ama metaforik bir üslup ile yazılmış şiirlerin kadın ruhu ve sesi ile dinleyiciye yansıtıldığı eserin solist sanatçıları (soprano) Esin Talınlı ve (mezzosoprano) Zeynep Halvaşi oldu. Saksafon ve vibrafon gibi farklı enstrümanların ön planda olduğu bir orkestrasyona sahip “Rona Şarkıları”nın solist saksafon sanatçısı ise Detlef Bensmann.
İtalyan besteci Antonio Vivaldi'nin 1723’te bestelediği ve bestecinin yaşadığı dönemde de oldukça ilgi gören eseri “Dört Mevsim” konçertosu bestecinin en ünlü ve en sık seslendirilen eseri olmasının yanı sıra sanat ve müzik tarihinin de en değerli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. “Dört Mevsim” “Kadınlar Günü Konseri”nin ikinci bölümünde yer aldı. 
“Dört Mevsim”in solist (keman) ismi Özgecan Günöz oldu. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası keman sanatçısı ve Başkemancı Yardımcısı olan Özgecan Günöz, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi olmanın yanı sıra Bosphorus Trio ile oda müziği alanında çalışmalarını sürdürüyor.
 Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’ndan Dilara Tanrıverdi Doğan’ın başkemancı olarak yer aldığı “Kadınlar Günü Konseri” sanatseverler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Çok sayıda konuğun katıldığı konser sonunda kadın sanatçılar ve konuklara karanfil jesti yapıldı. 

 

Samsun Net Haber EditörSamsun Net Haber Editör

Samsun Net Haber Editör