GÜNCEL

Prof. Dr. Mahmut Aydın Samsun Üniversitesine Yeniden Rektör Olarak Atandı

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın 15 Eylül 2022 tarihli ve 31954 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Samsun Üniversitesi Rektörü olarak yeniden atandı.

Prof. Dr. Mahmut Aydın Samsun Üniversitesine Yeniden Rektör Olarak Atandı

Rektör Aydın teşekkür mesajında şu ifadeleri kullandı: “06.09.2018 tarihinde kurucu rektör olarak atandığım Samsun Üniversitesi Rektörlüğü görevine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın takdir ve tensipleriyle tekrar atanmış bulunmaktayım. Samsun şehri, kendi ismini taşıyan yeni üniversitesine kuruluşundan itibaren büyük bir ihtimam ve alaka gösterdi. Samsun Üniversitesi de şehirden yalıtılmış bir araştırma ve öğretim mekânı olarak kalmadı; şehirle etkileşim içerisinde, ürettiği bilgiyi insanların yaşam koşullarını iyileştirmek için kullanan dinamik bir yapı kurma yönünde her türlü çabayı sarf etti. Samsun, Bölge, Türkiye ve Dünya ölçeklerinin her birine karşılık olacak yeni araştırma alanlarımız, işbirliklerimiz ve üretimlerimizle somutlaşan bilimsel, entelektüel ve kültürel bir odak oluşturma hedefimiz ilk günkü heyecanımızla devam ediyor.   
Üniversite vizyonumuzun temel düsturlarını, tarihsel mirasın ve mekânın hakkını verme, kültürel ve irfânî köklerimize bağlı olma ve içinde bulunulan zamanın bilgi ve teknolojilerine dünya ile eş zamanlı olarak katkı sunma sacayağı üzerine bina ettik. Bu doğrultuda açtığımız her bir fakültemiz kendini göstermeye, ülkemizin ve dünyanın bilimsel yönelimlerine uygun olarak acil somut sorunlara cevaplar üreterek görünür olmaya başladı. Başlayan ve devam eden hedeflerimizin yanı sıra Samsun Üniversitesini havacılık ile mimarlık alanlarında bir merkez yapma ve gelecek dört yılın sonunda ülkemizin sayılı üniversitelerinden biri haline getirme azim ve kararlılığında olacağız.  
Bağımsızlığımıza giden yolda ilk adımın atıldığı şehrin adını taşıyan üniversitemizin kurucu rektörü olarak atandığımda büyük bir gurur ve onur duymuştum. İkinci defa bu göreve layık görülmüş olmak bu gurur ve onuru taçlandırmış, akademik ve idari tüm çalışma arkadaşlarım ve paydaşlarımızla birlikte taşıdığımız sorumluluğu arttırmıştır. Geçmiş dört yılda bu sürece katkı sunan tüm personelimize, hak ettikleri en iyi eğitim imkânlarını oluşturmaya gayret ettiğimiz öğrencilerimize minnet ve muhabbet duygularıyla doluyum. Daha iyisine doğru hep birlikte yol alacağız.  
Şahsımı ikinci kez Samsun Üniversitesi rektörlük görevine layık gören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol ÖZVAR’a ve Yükseköğretim Kurulu üyelerimize, rektörlük görevim boyunca ve yeniden atanma sürecindeki teşvik ve desteklerinden dolayı Samsun Milletvekillerimize, Samsun Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza şükranlarımı arz ediyor; üniversitemizin kuruluşundan bu yana yanımızda duran ve desteklerini esirgemeyen herkese en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.”
Prof. Dr. Mahmut Aydın Kimdir?
1968 yılında Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde dünyaya gelen Prof. Dr. Mahmut Aydın, 1990 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlâhiyat Fakültesinden mezun olmuştur. 1991 yılında OMÜ İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Dinler Tarihi Anabilim dalında araştırma görevlisi olan Prof. Dr. Mahmut Aydın, 1993 yılında “Kilise Hukukunun Doğuşu ve Gelişmesi” isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı. Mayıs 1994’de Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından doktorasını yapmak üzere İngiltere’ye gönderildi. Birmingham Üniversitesi Teoloji bölümüne bağlı Centre For The Study Islam and Christian-Muslim Relations adlı merkezde “Modern Western Christian Theological Understandings of Muslims Since the Second Vatican Council” isimli teziyle 1998’de doktorasını tamamlayarak Türkiye’ye dönen hocamız, Nisan 1999’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Dinler Tarihi Anabilim Dalına yardımcı doçent olarak atandı. 2003 yılında doçent ve 2009 yılında da profesör unvanını alan Aydın, 2008–2012 yılları arasında OMÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ve 2012-2014 yılları arasında da rektör yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Doktora eğitimi esnasında Papalık Gregorian Üniversitesi ve Papalık Oriental Enstitüsünde 3 ay Vatikan’ın İslam ve Müslüman algısı üzerine araştırmalarda bulunan Prof. Dr. Mahmut Aydın pek çok uluslararası etkinliğe davetli konuşmacı olarak katılmış ve Glasgow Hamburg ve Trento Üniversitelerinde de konferanslar vermiştir.
14 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımızın takdir ve teveccühleriyle Samsun Üniversitesinin tekrar rektörü olarak atanan Prof. Dr. Mahmut Aydın, Hıristiyanlık, dinler ve kültürlerarası ilişkiler, Müslüman-Hıristiyan İlişkileri, Dini Çoğulculuk ile İslam ve diğer dinler alanlarında yaptığı çalışmalar ve katıldığı bilimsel toplantılarla uluslararası tanınırlığı olan bir bilim insanıdır.

AdminAdmin