GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2021 14:38   Güncelleme : 19-11-2021 14:38

Rektör Prof. Dr.Aydın Üni-Dokap Toplantısına Katıldı

Samsun Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Aydın, dönem başkanlığını Giresun Üniversitesinin yürüttüğü Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Üniversiteler Birliği (ÜNİ-DOKAP) toplantısına katıldı.

Rektör Prof. Dr.Aydın Üni-Dokap Toplantısına Katıldı

ÜNİ-DOKAP Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Giresun Üniversitesinin ev sahipliğinde Şehit Ömer Halisdemir Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya YÖK Başkanımızın yanı sıra; YÖK Başkan Vekilimiz Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı,  Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Gümüşhane Üniversitesi Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Sinop Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Hülya Turan katıldı.
Görüşmelerde, DOKAP Bölgesinde yer alan üniversiteler arasında eğitim-öğretim, sanat ve kültür, araştırma-geliştirme ve proje, toplumsal hizmet ve bölgesel kalkınma konularında işbirliği içerisinde çalışmalar hakkında konuşuldu.
YÖK Başkanı Prof. Özvar: “Üniversitelerin istihdama sağlayacağı katkı Başkanlığımızın izleyeceği önemli performans kriterlerinden birisi olacaktır.” 
Toplantıda konuşan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Yapısal değişim niteliğindeki en önemli girişimlerimizden birisi olan üniversitelerimizin misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşmasına yönelik çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriyor ve bu alandaki faaliyetlerimizi üniversitelerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte bundan sonra da güçlendirerek devam ettirmeyi düşünüyoruz. Bu konudaki azimli duruşumuzu ve kararlılığımızı da sizlerle paylaşmak isterim. Yükseköğretim Kurulunun yeni vizyonuna göre, üniversitelerin istihdama sağlayacağı katkı Başkanlığımızın izleyeceği önemli performans kriterlerinden birisi olacaktır. Üniversitelerin istihdama katkısı yetiştirdiği öğrencilere daha fazla bilgi, daha fazla beceri, daha fazla yetkinlik kazandırmak suretiyle iş gücü piyasalarında mezunlarına bir rekabet üstünlüğü veya gücü kazandırmaktır. İstihdama katkıdan anladığımız, üniversitelerimizin istihdama katkısından anladığımız şey, mezunlarına öncelikle bu nitelikleri elbette kazandırmaktır.” dedi. 
Toplantı hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

Samsun Net Haber EditörSamsun Net Haber Editör

Samsun Net Haber Editör