EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-06-2020 15:51   Güncelleme : 02-06-2020 15:51

Sağlam'dan Çiftçilere Önemli Uyarı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM çiftçileri ürettikleri tarım ürünlerine sigorta yaptırmaları konusunda uyardı!

Sağlam'dan Çiftçilere Önemli Uyarı

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sağlam; ”Son yıllarda yaşanan küresel İklim değişikliğinin etkisiyle bitkisel ve hayvansal üretimlerimiz meteorolojik olaylardan (don, dolu, fırtına, hortum yangın, heyelan, deprem sel ve su baskını) olumsuz etkilenmektedir. İlimiz içinde önemli oranda yetiştiriciliği yapılan tarım ürünleri de risk altındadır.

Bu nedenle Çiftçilerimizin, yukarıda sayılan herhangi bir iklimsel olumsuzluk durumunda mağduriyet yaşamamaları için Tarım Sigortasını mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Tarım Sigortası yaptırmayan üreticilerimiz, TARSİM kapsamında olan riskler meydana geldiğinde 2090 sayılı ‘Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Devlet Yardımları’ndan istifade edemeyecektir.

Değerli üreticilerimiz Tarım Sigortası yaptırmak için son başvuru tarihlerimiz ise ürünler bazında; Ayçiçeği için 10 Haziran 2020, Mısır için 10 Haziran 2020, Çeltik 30 Haziran 2020 ve Tütünde ise 30 Haziran 2020 olarak belirlenmiş olup; çiftçilerimizin son güne kadar beklemeden derhal başvurularını yapmalarının kendi lehlerine olacağını hatırlatmak isterim. 

Bu hatırlatmalar ışığında sadece yapılması gereken; bir an önce size en yakın Tarım ve Orman İl/ ilçe Müdürlüklerimize başvurarak, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne  (ÇKS) kayıt yaptırmak veya mevcut kayıtların güncellenmesi ve ardından da yetkili şirket acenteleri aracılığıyla sigorta işlemlerinin yaptırılmasıdır. Bol bereketli afetsiz bir üretim sezonu diliyorum.” dedi.