KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-09-2020 12:55   Güncelleme : 16-09-2020 12:55

SAMDOB KAPILARINI AÇIYOR

2020-2021 sanat sezonuna sosyal mesafeli ilk konseri ile başlıyor. “Opera ile Oda Müziği Gecesi” konseri 17 Eylül 2020’de Açık Hava Sahnesi’nde seyircilerini bekliyor.

SAMDOB KAPILARINI AÇIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenen yeni seyirci oturma düzeni ve orkestra dizilimi ile güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi sağlanacak “Opera ile Oda Müziği Gecesi” konseri 17 Eylül 2020 Perşembe akşamı saat 20.30’da Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleşecek. Biletleri kısa sürede tükenen konserle sanat sezonunun kapılarını açacak olan SAMDOB, W.A. Mozart, G. Bizet ve J. Brahms’ın unutulmaz eserlerinden bölümler seslendirecek.

Konserde seçilen parçaları Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestra sanatçılarından; keman sanatçısı Bestenaz Yakar, viyola sanatçısı Yasemin Darik Örgüt, viyolonsel sanatçısı Nagehan Seçkin, flüt sanatçısı N. Hande Çakır, klarnet sanatçısı Kayahan Kayaca ve piyanist Onur Altıparmak seslendirirken, Samsun Devlet Opera ve Balesi Bale sanatçılarından; Ecem Günaydın, Ege Oral, Çağıl Han Öztornacı ve Ekinsu Cemgil hazırladıkları koreografilerle geceye renk katacak. 

55 kişinin katılım sağlayabileceği, bir buçuk metre arayla sosyal mesafe kuralı gözetilerek düzenlenen koltuk dizilimi ile Samsun Devlet Opera ve Balesi binası önünde bulunan “Açık Hava Sahnesi”nde gerçekleştirilecek konser öncesinde dezenfeksiyon işlemlerinin yanı sıra Sağlık Bakanlığı çalışanları tarafından konser alanının incelenmesi yapılarak pandemi koşullarına uygunluk kontrolleri gerçekleştirildi ve en üst seviyede tedbirler alındı.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgeyle zorunlu hale gelen HES kodu uygulaması, konser alanı girişinde görevlilerce yapılacak olup etkinlikten bir saat önce gelecek olan seyirciler, E-Devlet sistemi üzerinden aldıkları HES kodu ile risk grubunda olup olamadıkları sorgulandıktan sonra, ateş ölçümü yapılarak konser alanına girişleri gerçekleştirilecektir. Konser alanına giriş yapılmasıyla maske takmanın zorunlu olacağı konserde, önceden sosyal mesafe kurallarına göre hazırlanan oturma düzeniyle bir buçuk metre arayla oturmaları sağlanacaktır.

Etkinlikler esnasında da izleyicilerin maske kullanımlarının ve sosyal mesafe kurallarına uyumlarının kontrol ve takip edileceği, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen pandemi kurallarına harfiyen uyulması hedeflenen ve sezon biletleri, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletinial.com internet adresinden temin edilebilir. Samsun Devlet Opera ve Balesi gişeleri hafta içi ve cumartesi günleri saat 10.00-18.00 saatleri arasında, temsil günleri saat 20.30’a kadar açıktır.