KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 23-09-2020 15:16   Güncelleme : 23-09-2020 15:16

SAMDOB’DAN FARKLI KÜLTÜRLERE YOLCULUK

İçinden geçmekte olduğumuz zorlu süreçte Samsun Devlet Opera ve Balesi, “Mozart, Respighi ve Taviloğlu Akşamı” konseriyle farklı coğrafyalarda yetişen bestecilerin müziklerini sahnesinde buluşturuyor.

SAMDOB’DAN FARKLI KÜLTÜRLERE YOLCULUK

Sosyal mesafe ve hijyen kurallarının titizlikle uygulandığı konserlerle perdelerini açan Samsun Devlet Opera ve Balesi 24 Eylül 2020 Perşembe akşamı saat 20.30’da “Mozart, Respighi ve Taviloğlu Akşamı” konseriyle sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 

Samsun Devlet Opera ve Balesi binasının yan tarafında bulunan Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilmesi planlanan konser, yaşanabilecek herhangi bir hava durumu muafiyeti durumunda Aydın Gün Salonu’nda gerçekleştirilecek şekilde her iki sahnede de hazırlıklar yapılmakta. Seyircilerin yerlerinin ve salonun dezenfeksiyon işlemlerinin önceden ayarlanarak herhangi bir zorluk yaşamadan sanatseverlerin konseri izlemeleri için çalışmalar titizlikle yürütülmekte. 

    Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın solistlere eşlik edeceği konserde Soprano Gamze Barhan, Soprano Elif Demir, Tenor Gürkan Sezgin ve Bariton Berkcan Beniç farklı coğrafyaların çok sesli müziklerini sanatseverler için seslendirecek. Konserde Orkestra Şefi Mürsel Yavuz olurken, Avusturyalı besteci W. A. Mozart’ın bestelediği “Küçük Bir Akşam Müziği”, “29. Senfoni” ve “Figaro’nun Düğünü” operasından aryalar, İtalyan Besteci Ottorino Respighi’nin bestelediği “Antik Aryalar ve Danslar” dan bölümler, İstemihan Taviloğlu’nun bestelediği “Beşi Bir Yerde” orkestra eseri, G. Verdi’nin bestelediği “La Traviata” operasından bölüm ve L. Denza’nın bestelediği “Funiculi Funicula” parçası sanatçılar tarafından seslendirilecek. Biletleri günler öncesinde tükenen konserin Başkemancı A. Seçil Küçükçelebi. 

55 kişinin katılım sağlayabileceği, bir buçuk metre arayla sosyal mesafe kuralı gözetilerek düzenlenen koltuk diziliminin yapıldığı ve pandemi koşullarına uygunluk kontrollerinin Sağlık Bakanlığı personelince yapıldığı etkinlik alanında en üst seviyede tedbirler alındı.

Samsun Valiliği’nin yayınlamış olduğu genelgeyle zorunlu hale gelen HES kodu uygulaması, konser alanı girişinde görevlilerce yapılacak. Etkinlikten bir saat önce gelecek olan seyirciler, E-Devlet sistemi üzerinden aldıkları HES kodu ile risk grubunda olup olamadıkları sorgulandıktan sonra, ateş ölçümü yapılarak konser alanına girişleri gerçekleştirilecek. Konser alanına giriş yapılmasıyla maske takmanın zorunlu olacağı konserde, önceden sosyal mesafe kurallarına göre hazırlanan oturma düzeniyle bir buçuk metre arayla oturmaları sağlanacak.

Etkinlikler esnasında da izleyicilerin maske kullanımlarının ve sosyal mesafe kurallarına uyumlarının kontrol ve takip edileceği, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen pandemi kurallarına harfiyen uyulması hedeflenen etkinliklere ait sezon biletleri, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletinial.com internet adresinden temin edilebilir. Samsun Devlet Opera ve Balesi gişeleri hafta içi ve cumartesi günleri saat 10.00-18.00 saatleri arasında, temsil günleri saat 20.30’a kadar açıktır.