EĞİTİM

Samsun'da kütüphanesiz okul kalmadı

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, “İlimizde kütüphane ihtiyacı olan 192 okula kütüphane yapılarak öğrencilerin kullanımına kazandırıldı. İl genelindeki okullarda bulunan toplam kütüphane sayısı 896’ya ulaştı ”dedi.

Samsun'da kütüphanesiz okul kalmadı

Kütüphanelere  önem verdiklerinin altı çizen Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, “Öğrencilerimize okuma kültürünü kazandırarak öğrencilerin sorgulayan, araştıran, analitik düşünen ve bilgi üreten bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, onları hayata ve geleceğe hazırlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında Samsun’ da tüm okullarda kütüphane açıldı ”dedi.

‘17 İLÇEMİZDE GERİ DÖNÜŞÜM KÜTÜPHANELERİ KURULARAK HİZMETE AÇTIK’
Proje kapsamında Samsun’ da yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi veren Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, “Kütüphanesiz okul kalmayacak projesi kapsamında ilimizde kütüphanesi bulunmayan 192 okulumuza kütüphane yaptık. Bu kütüphanelerin donatım malzemeleri ilimizdeki meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinde üretildi. Ayrıca Bakanlığımızın hayat boyu öğrenme kurumlarında geri dönüşüm ve sıfır atık temalı eğitim ve farkındalık çalışmaları kapsamında 17 ilçemizin tamamında geri dönüşüm kütüphaneleri kurularak hizmete açıldı. Yine mevcut ve yeni yapılan kütüphanelerimizi içerik açısından zenginleştirmek amacıyla kütüphanelerdeki kitap sayılarını artırdık. Kütüphanelerimizde daha önce 645 bin 380 kitap bulunurken bugün itibarıyla bu sayıyı bir milyon 352 bin 652’ ye çıkarttık. Yaptığımız planlama ve projelerle en kısa sürede kitap sayımızı 2 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Köksal ÖNER

AdminAdmin