GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2020 14:31   Güncelleme : 03-07-2020 14:31

Tarımda İşbirliği Protokolü

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörlüğü arasında kurumların sorumluluk alanlarındaki altyapı, personel, eğitim, Ar-Ge, etkinlik, öğrenci ile çiftçi eğitimi ve tarımsal yayım hizmetleri gibi konulara ilişkin kararlaştırılan süreçlerin işbirliği içerisinde yürütülmesini sağlamak amacıyla yürütülecek çalışmalar için bir protokol imzalanmıştır.

Tarımda İşbirliği Protokolü

Söz konusu Protokol, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 410’uncu maddesine dayanılarak düzenlenen “Tarım ve Orman Bakanlığı İle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Arasında İş Birliği Protokolü” kapsamında hazırlanmıştır. Konu hakkında açıklamada bulunan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM:
“İmzalanan protokol kapsamında bundan sonra OMÜ ve İl Tarım Orman Müdürlüğümüzce yürütülecek tüm tarımsal eğitim ve yayım çalışmalarında ortak payda üzerinde anlaşmaya varılmıştır. Personel ve altyapının ortak olarak değerlendirileceği bu çalışma ile sektör paydaşlarına en son bilgi ile ulaşmak ve sahada yaşanan sorunları birlikte çözmenin altyapısı da oluşturulmuştur. Ülkemizin dört bir yanında bulunan üniversiteler ile diğer tarımsal kuruluşlar arasında da benzer protokol çalışmaları yapılmaktadır. Ancak Samsun ili özelinde olaya baktığımızda Üniversite bünyesinde bulunan Ziraat ve Veterinerlik Fakülteleri ile Tarım teşkilatına bağlı İl Müdürlüğü, Enstitü ve Laboratuvarların anlaşma dâhilinde olması Samsun’u ve tarımsal faaliyetlerimizi öne çıkarmaktadır. Bu kadar altyapısı güçlü olan Samsun ve tarımının en üst düzeyde fayda sağlayacağına olan inancımla bu Protokolün altına, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Sait BİLGİÇ ile birlikte imza atmaktan dolayı onur duyuyorum” dedi.
Konuyla ilgili düşüncelerini paylaşana OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ ise: “Bu Protokol ile üniversite ve tarımsal saha bilgileri bir arada değerlendirilerek üreticilerimizin sorunlarına birlikte çözüm arayacağımız ve üreteceğimiz için çok mutluyum. Konunun Samsun tarımına ve kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” demiştir.