SAĞLIK

Tatil sonrası öğün atlamayın

Tatil sonrası ilk yapılması gerekenin eski beslenme düzenine yavaş yavaş geri dönmek olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt. Sena Pekşen, “Aç kalmaktan, size uygun olmayan beslenme programları ve detokslardan kaçının.

Tatil sonrası öğün atlamayın

Tatilde kaçırılan ağır yemekler ve içecekler sonrası vücudunuzu dinlendirmek, ödem atımına yardımcı olmak ve lif tüketiminin artması için özellikle günü sebzeyle kapatmak iyi gelecektir. Dengeli ve düzenli beslenmenin ilk koşullarından biri öğün atlamamaktır” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt. Sena Pekşen tatil sonrası beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

DETOKSLARDAN UZAK DURULMALI

Tatil sonrası kendi beslenme düzenimize dönmemiz gerektiğine dikkat çeken Dyt. Sena Pekşen, “Tatil sonrası ilk yapmanız gereken eski beslenme düzenine yavaş yavaş geri dönmektir. Aç kalmaktan, size uygun olmayan beslenme programları ve detokslardan kaçının” diye konuştu.

SU TÜKETİMİ ARTIRILMALI

Tatilde diğer içeceklere yönelimle beraber su tüketiminde azalma görüldüğünü söyleyen Dyt. Pekşen, “Yenilen ağır yemekler, su tüketiminin azalması, seyahatler ile beraberinde oluşan ödemler için günde en az 2 litre su içmek gerekir” şeklinde konuştu.

MİNİK EGZERSİZLERLE YAĞ YAKIMINI DESTEKLEYİN

Lif alımının bağırsakları çalıştırdığını ve sağlıklı tuttuğuna değinen Dyt. Sena Pekşen, şu bilgileri paylaştı:

“Lifli yiyeceklerin sindirimi yavaş olduğu için midede uzun süre kalarak tokluk sağlar. Lifi yüksek oranda alabileceğiniz en iyi kaynaklar sebze, meyve ve kuru baklagillerdir. Tatil dönüşü eğer vücudunuz alışık değilse, ağır egzersizlerden kaçının. Gün içinde yapacağınız yürüyüşler ile metabolizmayı hızlandırmanız mümkün.”

ÖĞÜNLERİNİZİ AKSATMAYIN

Öğünleri aksatmamamız gerektiğinin altını çizen Dyt. Sena Pekşen “Tatilde kaçırılan ağır yemekler ve içecekler sonrası vücudunuzu dinlendirmek, ödem atımına yardımcı olmak ve lif tüketiminin artması için özellikle günü sebzeyle kapatmak iyi gelecektir. Dengeli ve düzenli beslenmenin ilk koşullarından biri öğün atlamamaktır. Tüm gün aç kalarak ya da normalinden çok daha az öğün yaparak tatildeki hataları telafi etmeye çalışmak yerine kendi beslenme düzeninize geri dönmeye çalışın. Sık sık ama az yiyerek gün boyu tok ve zinde kalabilirsiniz” diyerek sözlerini noktaladı.

AdminAdmin