SAĞLIK

WM Medical Park Samsun Alzheimer Toplantısı Düzenledi

VM Medical Park Samsun Hastanesi, 21 Eylül Alzheimer Günü dolayısıyla “Hatıralarla ve Hatırlayarak Yaşlan” toplantısı düzenledi.

WM Medical Park Samsun Alzheimer Toplantısı Düzenledi

Katılımın oldukça yoğun olduğu VM Medical Park Samsun Hastanesi’ndeki toplantıda Alzheimer belirtileri ve erken teşhisin önemi paylaşılırken, katılımcıların sorularıyla interaktif şekilde devam etti. 
Abdi İbrahim İlaç sponsorluğunda gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Akkaya, ileri yaş unutkanlıkların en sık nedeni Alzheimer Hastalığı olduğuna dikkat çekti.
TÜRKİYE’DE 350-450 BİN ALZHEİMER HASTASI VAR
Alzheimer’ın 65 yaş üzerinde yüzde 8, 95 yaş ve üzerinde ise yüzde 50 sıklıkla görüldüğünü ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Akkaya, “Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye'de 2008 yılında yaptığı çalışmada hastalığın sıklığı 70 yaş üzerinde yüzde 11 olarak bulunmuştur. Türkiye’de 350-450 bin Alzheimer hastası bulunmaktadır. Ailesinde Alzheimer Hastalığı olanlarda risk yüzde 5 düzeyindedir” açıklamasında bulundu. 
NEDENİ BİLİNMİYOR
Alzheimer’ın nedeninin tam bilinmediğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Akkaya, “Beyin hücrelerinin programlanandan daha erken ve hızlı kaybı sonucu olur. Hücreler ölür, beyin küçülür. Sorumlusu beyinde hatalı bozulma sürecinde oluşan beta amiloid ve tau proteinleridir. Sinir hücre ve bağlantılarında plak ve nörofibriler yumak oluşturup bozulma ve hücre yok olmasına neden olur. Beyin hacminin yüzde 20 azalmasına yol açar. Artan hücre ölümü beyinde birçok bilişsel becerilere ve öğrenim süreçlerinde gerekli olan kimyasal iletici asetilkolin eksikliğine neden olur” dedi. 
Dünya Alzheimer Günü olması dolayısıyla çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Akkaya, katılımcılara ve toplantının sponsoruna teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

AdminAdmin